Upravit stránku

DEZINFEKCE KLIMATIZACE OZÓNEM

OZÓN lze vyžít i k dokonalému vydezinfikování systému klimatizace Vašeho vozidla. Žádný sprej, bombička či jiná podobná specialita na klimatizace nesahá účinku ozónu ani po kotníky!

Pokud chcete zažít opravdu 100% vydezinfikovaný automobil, zbavený nepříjemných zápachů a neviditelných nepřátel v podobě virů, baktérií, plísní, roztočů a nejrůznějších typů alergenů, můžete se spolehnout na OZÓN, nejúčinnější přírodní oxidační činidlo, jaké je v současné době známo.

Ozón se jako plyn dostane opravdu všude, kam se běžné sprejové dezinfekce nedostanou. Neexistuje žádný virus ani bakterie, které by ozonu dokázaly odolat. Ozon je 3 000x rychlejší než chlór.

Tuto službu provádíme samotnou za 500 Kč (program P9). Pokud si u nás zákazník nechá auto zároveň i vyčistit (programy P5, P6, P7, P8), provádíme tuto službu za dotovanou cenu 300 Kč. 

Jaký je průběh dezinfekce klimatizace, jak dlouho to trvá?

Dezinfekce klima spočívá v tom, že musíme nechat vozidlo 30 minut nastartované, zapne se klimatizace, na ní se nastaví vnitřní okruh, nejnižší teplota, ventilátor na maximum a uvnitř vozidla se zapne ozónová jednotka. Ozónová jednotka již po 3 minutách uvnitř vozidla vytvoří takovou koncentraci ozónu, která několika násobně překročí hladinu, která je potřebná pro zlikvidování nejodolnějšího viru, který ozónu odolává max. 12 min. Čili dalších 18 minut je preventivních a po tuto dobu se zejména odstraňují zápachy z interiéru vozidla. Po té je potřeba vozidlo nechat cca 20 minut vyvětrat, aby se snížila koncentrace ozonu uvnitř vozidla na přijatelnou hodnotu a mohlo se do vozidla sednout a odjet. Po aplikaci může být ještě dalších 24 hodin cítit jemný odér ozónu.

Kdy klimatizaci vyčistit?

Ideální je klimatizaci vyčistit ihned po návštěvě autoservisu, kdy Vám v rámci výměny oleje vymění vzduchový i kabinový filtr, ve kterém je nejvíce bakterií. Ozón pak vyčistí díky cirkulaci vzduchu celý systém klimatizace a Vy budete dýchat opět krásně čistý vzduch bez zápachu. Mnoho lidí klimatizaci ve svém vozidle nepoužívá celoročně (v systému se množí celou zimu bakterie a klima zatuchne), tudíž ideální čas na vyčištění je před sezónou. Tzn. na jaře či z kraje léta.

Co je ozón?

Ozón je bezbarvý, ve vyšších koncentracích namodralý plyn, těžší než vzduch. Je tvořen třemi atomy kyslíku (O3). Přezdívá se mu také „aktivní kyslík„. Vzhledem k nahromaděné energii je molekula ozonu velmi nestabilní a po krátké době se zpět samovolně rozpadá na kyslík (O2). Při teplotě 20 °C, tlaku 101.3kPa je poločas rozpadu 45 minut. Při teplotě 30 °C a stejném tlaku je poločas rozpadu jen 20 minut. Ozon není radikál.

Lidský čich rozpozná typickou svěží vůni ozónu již ve velmi nízké koncentraci. Běžně tuto vůni můžeme cítit po bouřce nebo při svařování elektrickým obloukem či u kopírovacích strojů. Slovo OZON znamená v řečtině „vonět“.

Ozón je přírodní čistící a desinfekční látka. Je to dosud nejsilnější oxidační činidlo, které je používáno v mnoha oblastech, jako je lékařství, zemědělství, potravinářský průmysl atd… Ozón je 3 000x rychlejší než chlór a 25x účinnější než kyselina chloritá (NOCL), 2 500x než chlornan (OCL) a 5 000x než chloramin (NH2CL) a je přitom mnohem bezpečnější! Neexistuje žádný virus, bakterie, plísně a houby, které by odolaly ozónu.

Ozón má dezodorační efekt, to znamená, že redukuje nežádoucí zápachy v prostředí (cigaretový kouř, pachy zvířat, pot, zápachy z nátěrů, lepidel apod.). Ozón nemaskuje příčiny zápachu, ale trvale je odstraňuje.

Po aplikaci ozón nezanechává žádné stopy ani toxická rezidua a nezpůsobuje žádné alergické či dýchací potíže, které mohou vytvářet chemické dezinfekční prostředky.

Ozón přítomný v ovzduší je schopen oxidovat a touto cestou odstraňovat chemické sloučeniny a ničit patogenní mikroorganizmy.


Jak vzniká ozón?

Ozon je přirozenou součástí ovzduší. Ozon vzniká při průchodu blesku atmosférou a působením UV složky slunečního záření na kyslík přítomný v ovzduší – tento způsob vzniku ozonu se výrazněji uplatní v místech s vyšší intenzitou slunečního záření, tj. ve vyšších nadmořských výškách a u moře. „Čistý vzduch“ se vyznačuje mimo jiné nejen nízkou koncentrací prachových částic, zanedbatelnou úrovní chemického znečištění, ale také přítomností ozonu při nízkých, přirozených koncentracích.

Ozon je rovněž součástí fotochemického smogu, který vzniká v letních měsících v oblastech s vysokým znečištěním vzduchu. Výsledkem je pak vznik tzv. „přízemního ozonu“, který ve vyšších koncentracích může způsobit podráždění očních spojivek, kašel a bolesti hlavy.

Vzhledem k tomu, že ozon je velmi nestabilní plyn, není možné ho skladovat, ale musí se vyrobit přímo na místě. Uměle se ozon vyrábí tzv. koronovými vysokonapěťovými výboji nebo pomocí UV lamp:

Koronové výboje (používáme):

  • technologie založená na proudění vzduchu přes elektrické pole, v němž vzniká tzv. tichý výboj, jehož elektrický proud štěpí molekuly kyslíku na jednoatomové radikály, které se spojují s molekulami kyslíku a dochází ke vzniku ozonu

Vznik ozonu pomocí UV lamp:

  • UV lampa štěpí molekuly kyslíku na jednoatomové radikály, které se spojují s molekulami kyslíku a tak vzniká ozon
  • nevýhodou této metody je malá produkce ozonu a vyšší příkon elektrické energie


OZÓN - bakterie a viry

Ozón jako nejsilnější dostupný oxidant působí na bakterie a viry mimořádně účinně. Neexistuje žádný virus či bakterie, které by odolaly ozónu. Je to mnohem účinnější metoda než použití chloru, které závisí na difůzi do protoplazmy buňky a pasivování enzymů. Koncentrace ozónu od 0.4 ppm se ukázala dostatečná pro zabití všech bakterií, virů, plísní a hub. Desinfekční vlastnosti jsou udávány likvidací nejrezistentnějšího Echoviru-12 do 12 minut.

Mikroorganismy, které jsou za normálních podmínek rezistentní vůči chlóru nebo potřebují hodiny kontaktního času, jsou zničeny ozónem během několika sekund.

Bakterie jsou malé jednobuněčné mikroorganizmy s jednoduchou strukturou. Ozón narušuje metabolismus buněk tak, že dochází k prasknutí buněčné membrány a tím ke zničení baktérií.

Zapomeňte na různé spreje, čističe a osvěžovače, které jen vytvářejí iluzi čištění a dezinfekce, protože nepříjemné pachy pouze na čas překryjí. Navíc můžou být zdrojem různých alergenů.

Ozón odstraňuje zdroje zápachů a tím je likviduje trvale.

Ozón zcela vydezinfikuje ošetřovaný automobil, aniž by po sobě zanechal nějaký jedovatý chemický zbytek.